17 Haziran 2014 Salı

Kirli Oyunun Parçası Olmayacağız


Beko Besketbol Ligi final serisindeki Abdi İpekçi ve Ülker Arena'daki üçer maç sonrası durum 3-3iken Türkiye Basketbol Federasyonun Galatasaray'a seyircisiz oynama cezası vermesi, akabinde bu yetmezmiş gibi maçı sadece 5 bin taraftarın izleyeceği, kadınların yanında çocuk olmadan salona giremeyeceği, otoparkın kullanılmayacağı, oyun alanına yakın sandalyelere taraftar alınmayacağı gibi "son dakika" yasaklarla Galatasaray yönetimi ve taraftarını "çileden çıkarmışken", Ülker Arena'da Galatasaray takımı ve antrenörü Ergin Ataman'a yapılan her türlü küfür ve saldırı karşısında Fenerbahçe'ye sadece para cezası vermeyle yetinmesi ve final maçına şike tapelerinde adı geçen hakemin baş hakem olarak atanması sonrası Ünal aysal başkanlığındaki Galatasaray yönetim kurulu son maça çıkmama kararı aldı. İşte o tarihi açıklama:

Türkiye’de basketbolu yönetmekle görevli, ancak ipleri başkalarının elinde olan bir federasyonun bugün aldığı kararı tanımıyoruz.

Basketbol takımımızın hocası Ergin Ataman’ın dün akşam açıkça uyardığı gibi ve yöneticilerimizin basın toplantısında ortaya koyduğu tüm somut delillere rağmen, can güvenliğinin olmayacağı bir maçın seyircili oynatılması, tek kelimeyle Türk sporuna ihanettir.

Kimsenin arzulamadığı vahim sonuçlara yol açabilecek bu kararda uyarılarımıza rağmen ısrar edilmesi tam bir sorumsuzluk örneğidir.

Bu maçın mutlaka şaibesiz bir hakem kadrosuyla ve seyircisiz oynatılması gerekirdi.

Hukukun hakim olduğu ülkelerde, spor dünyasının içinde olmaması gereken “şike hükümlüsü” bir şahsın, kurulları ve hakemleri baskı altına alabildiği bir düzende, sporda adaletten ve ahlaktan söz edilemez.

Play-off boyunca verdiği kasıtlı kararlarla niyetini ortaya koyan ve şike sürecinde tapelerde adı geçen hakemin, bu hayati maça atanması bile, federasyonun iplerinin kimlerin elinde olduğunu göstermektedir.

Can güvenliğini hiçe sayan ve hukuku ayaklar altına alan bu kararlar  karşısında, Galatasaray Erkek Basketbol takımı Perşembe günkü maça çıkmayacaktır ve bu kirli senaryonun bir parçası olmayacaktır.

Türkiye’ye basketbolu getiren kulübümüzün, Basketbol Erkek ve Bayan takımlarının önümüzdeki dönemde lig yarışından çekilmesi hususu da, en yakın zamanda ilgili kurullarımızda değerlendirilecektir.

Galatasaray Spor Kulübü, elindeki belgeler ve bilgiler ışığında, uluslararası federasyonlar ve uluslararası hukuk kurullarında hak arayışını da sonuna kadar sürdürecektir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Galatasaray Spor Kulübü

Hiç yorum yok:

Blog Widget by LinkWithin