9 Kasım 2015 Pazartesi

Curvalar SavaşıyorBu hafta sonu "kağıt üzerinde" birbirinden zevkli ve çekişmeli maçlar yer alırken Avrupa genelinde, maalesef "taraftarlar" bu müsabakalarda yerlerini alamadı, kendilerine gelen yasaklar ve sınırlamalarla mücadele etmek zorunda kaldı. Komşu Yunanistan'da bizdeki pasolige benzer bir uygulama olan taraftar kartını protesto etmek için Paok'un Gate 4 taraftar grubu Panthrakikos maçında tribünleri boş  bıraktı ve astığı pankartlarla tepkisini dile getirdi: "Paok bir davranıştır, çete değil"
İtalya'da da durum farklı değildi, Derby della Capitale'de kale arkası tribünler-Roma Curva Sud ve Lazio Curva Nord- İtalya'da yeni çıkan bir uygulama olan tribüne emniyet güçlerinin girecek olup, tezahüratlara dahi müdahale etme yetkisini protesto etmek için yer almadılar, stadın etrafına asılan pankartlarda ise "Bugün curvaya giren, suça ortak olur" uyarısında bulundular...Fransa'da da benzer tepkiler vardı, Marsilya-Nice maçında deplasman takım seyircisinin stada alınmamasına tepki gösteren ev sahi taraftarlar "Deplasman tribünü kapalı. Bu gece Endüstriyel futbola yakışır şekilde tutkusuz ve ruhsuz" pankartı açarak deplasman yasağına tepkilerini dile getirdiler.

Avrupa'da tribünler hakları için savaşırken, bizde Bursaspor-Beşiktaş maçında ise maalesef Endüstriyel Futbol bir tribünü daha bitiriyordu. Memleket genelinde tribün aleminde yaptıkları ile her zaman en önde giden taraftar gruplarından olan Teksas tribününde yapılan koreografide piyasaya yeni çıkaran bir otomobil markasının dev resmi yükseliyordu diğer taraftarların şaşkın bakışları arasında... Üzüldük, üzülmekle kaldık, kahrolduk bir taraftar olarak o anı görmekle de, Bursa'da bunun nedenini ve niçini mutlaka tartışılacaktır zannediyorum...Hiç yorum yok:

Blog Widget by LinkWithin