6 Kasım 2009 Cuma

Sporda Şiddet Önlemleri


1) Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulmasına karar verildi. İlk toplantısını önümüzdeki hafta Salı günü yapacak ve prensip olarak her hafta toplanacak olan bu komisyon, "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun" değiştirilerek, yeni kanun taslağını Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin takdirine çok hızlı biçimde sunacak.

2) İl Güvenlik Kurulları mevcudiyetini muhafaza edecek ancak şiddet ile ilgili cezalandırmalar bu kurullar yerine mahkemelerce yapılacak. Bu amaçla; söz konusu cezalandırmalar özel yetkilendirilmiş mahkemeler vasıtasıyla karara bağlanacak. Bu mahkemeler, özellikle tedbir mahiyetindeki kararları 24 saat içinde derhal verecek. Bu cezalar; Avrupa'daki örneklerinde olduğu gibi çok ağırlaştırılmış hükümler içerecek.

Stadyuma giriş yasağına mahkum edilen kişilerin maç öncesi ve sırasında karakollarda yoklamaya gitmesi, tuttuğu takımın ya da ulusal takımın yurtdışı müsabakalarından 5 gün öncesinden pasaportunu karakola teslim etmesi cezalarının yanı sıra ağır para ve hapis cezalarının da verilmesi.

3) Cezalar sadece olay çıkaran taraftarlara ya da holiganlara değil beyanat ve yazıları nedeniyle kulüp yöneticilerine, futbolcu ve antrenörle ile medya mensuplarına da uygulanacak.

4) Biletlerin kimlik numarası karşılığında satılması, biletlerde çipli sisteme geçilmesi ve biletin başka kişiye devredilememesi uygulaması başlatılacak. Ayrıca karaborsa bilet satışı ve bedava bilet dağıtılması yasaklanacak. Stadyumlarda etkin bir güvenlik kamerası ile izleme ve kayıt altına alma sistemi, anons sistemi ve asgari 20 kişi kapasiteli göz altı odalarının bulunması zorunlu hale getirilecek.

5) Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki spor biriminin personel sayısı ile teknik altyapısı artırılacak. Bu kanun kapsamında ceza verilen kişilerle, sorun çıkardığı bilinen seyircilerin bilgilerinin elektronik ortamda oluşturulacak güncel bilgi bankasında tutulması sağlanacak.

6) Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de stadyum güvenliği, polis teşkilatı ve özel güvenliğin işbirliği içerisinde görev yapması ile temin edilecek.Haydi hayırlı olsun Türk futbol taraftarına...

Hiç yorum yok:

Blog Widget by LinkWithin