13 Temmuz 2011 Çarşamba

Bursaspor Taraftar Gruplarından Basın Bildirileri


Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve Kulüpler Birliğinin şike ve teşvik soruşturmalarıyla ilgili yapmış oldukları açıklamalar sonrası Bursaspor tribün grupları da kendi sitelerinde birer açıklamada bulunmuşlar.

bursasporum.com sitesinden:
Bu kirli düzene bizler dahil olmayalım!
Her zaman hukukun üstünlüğüne saygı duyduk, güvendik ve yargı sürecindeki konularda bekleme kararı aldık. Türk futbolunda birşeylerin düzeleceğine olan inancımız artmaya başlarken, Türkiye Futbol Federasyonu'nun "Elimizde şike ile ilgili delil yok" açıklaması ile Kulüpler Birliği'nin, "TFF'nin alacağı kararı destekliyoruz" açıklaması bize samimi gelmedi. Bu açıklamanın altına kulübümüz de imza atınca içimiz burkuldu. Kulüpler Birliği'nin en yaşlı üyesi sıfatıyla konuşan İlhan Cavcav'ın, "Hiç bir kulübün ligden düşürülmemesi yönünde karar aldık" demesi ise bardağı taşıran son damla oldu.

Şike yüzünde canı yanan bir şehrin takımının başkanının, "Hiç birşey olmamış" tarzındaki açıklamalara imza atmış olacağını düşünmek bile istemiyoruz. Eğer şike yapan takımlar gerekli cezayı almaz ve bu olaya yönetimimiz sessiz kalırsa kendilerinden bu kulübün sahipleri olarak gereğini yapmalarını istiyoruz. Bizleri sorgusuz sualsiz idam sehpasına koyup, ipimizi çekenlere vakt-i zamanında neden ses çıkarılmadı? Kulüpler Birliği o dönem neden tek ses olamadı?

Sevgili Başkan...

7 yıldır bu konularda mücadele veren camianızı ve taraftarınızı hiçe sayamazsınız. Yoksa bunun vebalinin altından siz ve yönetiminiz kalkamaz. 2004 yılından beri, sırf futboldaki adaletsizliğe, Bursasporumuz'a karşı yapılan haksızlığa, ahlâksızlığa, şerefsizliğe karşı mücadele eden camianızı ve bu uğurda cezaevine giren taraftarınızı yok sayamazsınız.

Eğer bu kirli düzenin içinde, konunun muhataplarının yalan söylediklerini düşünüyor, açıklamalarını samimi bulmuyorsanız çıkın açıklamanızı yapın. Sizlerin arkasında duracak koca bir camia var, bunu unutmayın!
teksas.org sitesinden:
Temiz lig istiyoruz
Gündemdeki 'şike ve teşvik primi' soruşturmasına dair açıklamamızdır;

Ülke futbolumuzda deprem etkisi yaratan şike ve teşvik primi soruşturması ile ilgili olarak bu güne kadar pek çok kişi, kurum ve taraftar gruplarından açıklamalar yapılmış, fakat Bursasporlular bu süreci izlemeyi ve sürece sağduyu ile yaklaşmayı tercih etmişlerdir. Ancak konuşma vaktimiz gelmiştir.
Hukuki süreç devam etmektedir. Bize göre 'malumun ilanı' olan bu olayların ortaya çıkarılması ve adı geçen kulüplerin ve şahısların suçluluğu veya suçsuzluğu konusunda yorum yapmak bize düşmemektedir. Ancak Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu'nun, kamuoyunun ve basının tavrı üzerine bu açıklamayı yapma gereği duymuş bulunuyoruz.
Öncelikle şunu ifade etmek istiyoruz. Çeşitli sosyal paylaşım ve medya platformlarında dillendirildiği gibi 'şampiyonluğun kulübümüze verilmesi' gibi bir beklentimiz yoktur. Tek beklentimiz adaletin tecelli etmesi ve yerini bulmasıdır. Bu anlamda, gereken yapıldığında o tür bir durum ile karşılaşılması halinde de tavrımız aynı olacak, tarafımızca herhangi bir kutlama yapılmayacaktır. Bursaspor taraftarı, bir kupaya hiçbir zaman onurundan daha fazla değer vermemiştir.
Türkiye Futbol Federasyonu'nun vermesi gereken kararın aciliyeti ortadadır. Ancak, acil bir karar alınması yönündeki gereksinim, görmekteyiz ki ilgilileri 'geçiştirici' bir karar almaya itmektedir. Kulüpler Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri arasında yapılan toplantıdan çıkan açıklamanın altına Bursaspor taraftarları olarak imza atmıyoruz. Bursaspor taraftarı, gerçek sahibi olduğu Bursaspor Kulübü'nün bu açıklamanın altına imza atması konusunda da gereken tavrı ortaya koymalıdır, koyacaktır. İlgili açıklamanın altına atılan imza, Bursaspor taraftarlarınca silinmelidir, silinecektir. Bursaspor taraftarı, 2004 senesini çok iyi hatırlamakta ve bu gibi 'şike' meselelerinde en keskin tavrı 7 senedir ortaya koymaktadır. 2004 senesi de, gerçekten ve herkes için adaleti savunan herkesin görmesi için 'tüm lekesiyle' mazide durmaktadır.
Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA'ya üyedir ve bu üyelik, futbol konusunda uluslararası talimatlara uymaya söz verildiğini belirtir. Ancak mevcut durumda takınılan tavır, bu talimatlara aykırıdır ve UEFA'nın, bahsi geçen sonuçların çıkması halinde ülkemizi uluslararası etkinliklerden men etmesi kaçınılmaz olacaktır. Burada, Bursaspor'un suçu ne olacaktır?
Olaylı geçen Beşiktaş maçının ardından, "Cezalar artırılmalı", "Verilecek ceza örnek teşkil etmeli", "Bursaspor küme düşürülmeli" diyenler neredeler? Sorma gereği duyuyoruz. İlgili maç hakkında çıkan ceza kararının açıklandığı konuşmada geçen "Kırılma noktası" terimi, ne oldu da bu olayda unutulmuştur?
Bu soruşturmanın merkezinde bir Anadolu kulübü olması halinde, Türkiye Futbol Federasyonu'nun anında ve nasıl bir karar alacağını hepimiz biliyoruz. O yüzdendir ki, devir 'para ve havuz gelirleri' için imza atma değil, küçük balığı yiyen futbol düzenine baş kaldırma devridir. Anadolu kulüplerinin taraftarlarını, bu duruma karşı birleşmeye çağırıyoruz.
Temizlik ve temiz lig istiyoruz!

Teksas.org

Hiç yorum yok:

Blog Widget by LinkWithin