30 Mart 2012 Cuma

Anton Karachanakov


Levskili bir babanın oğlu olan Anton, 17 Şubat 1992 günü Sandanski yakınlarındaki Novo Delchevo'da dünyaya gelir. 7. sınıfa kadar doğdu kasabada kalan Anton, 14 yaşına geldiğinde futbol okuluna yazılmak üzere Blagoevgrad'a gider ve ilk hocası İlko Hristov ile tanışır. İlk antrenmanda bu genç çocuğun yeteneklerini gören ve ona inanan Hristov, Anton'un gelişiminde önemli rol oynayıp, Pirin Blagoevgrad'ın o yıllarda hocalığını yapan Kostadin Angelov'a teslim eder bu genç yeteneği. 26 Ocak 2011de Cherno More karşısında son 5 dakika takımı adına ilk kez oyuna giren Karachanakov, daha heyecanını yenemeden maç bitince, kimse bu genç oyuncunun "in mi cin mi" olduğunu anlayamaz. Ertesi maç yine 5 dakika sahada kalan Antov, daha sonra Litex gibi dişli bir ekip karşısında ilk onbirde sahaya çıkar ve ilk golünü de atıverir. Golün ardından taraftarların tribünlerde "Anton Karachanakov" adını bağırmaya başladıklarında kendisini cennetin 7. katında hissettiğini belirtecektir genç yetenek daha sonra Tema Sport'a verdiği röportajda. Takımda düzenli olarak forma giymeye başlayan Anton, takım arkadaşlarıyla Pirin'i A Grupada tutmayı başarırlar ama "para" devreye girer ve kulüp finansal olarak gerekenleri karşılayamadığı için küme düşürülür. Durum o kadar berbattır ki, Anton bir yıl boyunca takımdan sadece iki kez para alır, hatta Slavia Sofya'ya karşı oynadığı kupa maçında giydiği turuncu kramponlarını bile babası 400 levaya almıştır...


Pirin Blagoevgrad küme düşürülünce serbest kalan oyuncularını da diğer kulüpler kapışırken, Anton'un yolu Sofya'ya, babasının pek de istemeyeceği CSKA'ya düşer... "Babam Levski'de oynamamı isterdi ama CSKA transferi olunca benim adıma sevindi. CSKA, bir çok genç oyuncuyu yetiştirip, onların Avrupa'ya transfer olmalarını sağlayan kulüptür." diyen Karachanakov, Radukanov'la çalışacağı için mutlu olduğunu belirtirken, Titan grubunun başarılı hocayı takımdan "kovması" sonrası, Anton da bir kenarda unutulur.

Radukanov sonrası Penev "amcayı" takımın başına getiren ve ilk devrede ligi ikinci bitiren CSKA'da, Titan grubu para kazanmak adına Ziku, Delev, Nelson ve Platini'yi satınca, yeni hoca Mladenov, "elde avuçta ne var" diye çevresine bakar ve bir kenarda "ışıldayan" Bulgaristan U-21 takımında da oynayan Anton Karachanakov'u ilk onbire sürer. Genç oyuncu da hocasını yanıltmaz, Lokomotif Plovdiv maçında bir gol ve bir asist ile galibiyette pay sahibi olurken, Beroe maçında da serbest atıştan müthiş bir gol atarak 3 puanı kırmızı-beyazlı taraftara armağan eder. Bu başarısı da görmezden gelinmez ve 20. haftanın en başarılı oyuncusu olarak ödüllendirilir.


20 yaşındaki genç oyuncu CSKA'da ışıldamaya başladı bile, umarım böyle çalışmaya devam eder, zira Stoicho Mladenov gibi gençlere önem veren bir hocayla birlikte. Biz zaten CSKA'yı takipteyiz, memleket scoutları da listelerine bu genci yazsınlar. Bizden söylemesi...Hiç yorum yok:

Blog Widget by LinkWithin