17 Eylül 2011 Cumartesi

Kadınlar Yaşadı
Türkiye Futbol Federasyonu, şike soruşturması ile yerlerde sürünen Süper Ligin imajını düzeltmek adına bir sürü tedbire başvururken, ligin ilk haftasından itibaren maçlara kadınların ve 16 yaş altı çocukların ücretsiz gireceğini belirtmişti. Bu kararın ardından bir hafta geçti geçmedi, TFF'nin sitesinde yayınlanan başka bir kararla, kadınlara ikinci bir "ayrıcalık" verilmiş oldu. Yıllardır eleştirilen, seyircisiz maç oynamayı kaldıran Federasyon, bundan sonra ceza alan takımın maçlarını, boş statta oynatmak adına maça sadece kadınlar ve 12 yaş altı çocukların alınacağını belirtmiş... Federasyon, erkeklerin "böcek", kadınların ise "çiçek" olduğunu düşünmüş lakin bazı çiçeklerin dikeninin olduğunu umarım unutmamıştır...

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, aldığı yeni kararla Türk futbolunda seyircisiz maç dönemini sona erdirdi. Disiplin talimatının ilgili maddelerine uymayan takımlara verilen "maçlarını seyircisiz oynama" cezası, yapılan değişikliklerin ardından artık uygulanmayacak.

Bugünden itibaren, kuralları ihlal ederek seyircisiz maç oynama cezası alan takımların karşılaşmalarını; kadın izleyiciler ile yanlarında anneleri olmak şartıyla on iki yaş ve altı çocuklar ücretsiz olarak izleyebilecek. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki veya denetiminde olan sosyal amaçlı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarında kalan, korunmaya muhtaç 12 yaş ve altı çocuklarımız da resmi refakatçileriyle birlikte bu maçları tribünden takip edebilecek.

Dünya futbolunda bir ilk olma özelliğini taşıyan bu kararla, Türk futbolunda seyircisiz maç oynanmayacak. Tribünlerin boş kaldığı, sessiz ve coşkudan yoksun karşılaşmalar futbolumuzda artık yaşanmayacak. Yapılan değişikliğin neticesinde, talimatnamenin eski hükümlerine göre verilen cezalar da yeni kurallara göre uygulanacak.

Yapılan bu değişiklikle, futbolun güzelliklerinin unutulduğu olaylı karşılaşmaların ardından "cezalı" takımlar, kadınlarımız ve çocuklarımız sayesinde futbolun güzelliklerini ve değerlerini hatırlayacak.

Talimatnamenin revize edilen 102. maddesine göre, karşılaşmalar için hiçbir ücret talep edilemeyeceğinden kuralları ihlal eden kulüpler, maç hasılatından eskiden olduğu gibi yine mahrum kalacaklar.

Hiç yorum yok:

Blog Widget by LinkWithin