15 Mart 2009 Pazar

Manchester United:1-4:Liverpool


Azılı Manchester'lı Alex Ferguson ile bir aşağıdaki yazıda konuşurken, Real'in "kırmızılılardan" dört yediğini belirtip, İspanyollara sallarken acaba kendi takımının da bu hale düşeceğini hiç tahmin eder miydi bizim çavuş? Ya da Rooney "Liverpool nefretini ortaya çıkarma zamanını" özellikle mi seçti bu maç öncesi, nasılsa kupa rehavetine kapılmış Benitez'in oyuncularını kolay yeneriz düşüncesiyle? "Düşler Tiyatrosuna" gelen taraftar, aslında izleyiciler, farklı bir skor ümidiyle mi doldurmuştu tribünleri, bol gol görmek ama hangi taraftan? Aslında kırmızı şeytanlar için işler iyi başlamıştı, "şüphe" kokan bir panaltı ile Ronaldo, takımını öne geçirmiş, Rooney'den gol beklentileri artmıştı. Fakat, Benitez'in takımı düzenini bozmadan, tek paslarla oyunu rakip kaleye yığmaya çalışıyor, o olmazsa uzun paslarla Manchester savunmasını avlama planları yapıyordu. Aslında, Vidic, Liverpool'un Real Madrid maçını izlemiş olsaydı belki Torres'in ilk golünde farklı davranırdı ama o saatlerde kendi maçına konsantre olmakla meşgüldü anlaşılan. Sonrasında da Inter maçında attığı golün rüyasından uyanamamış gözlerle izlemiştir Ferguson'un seyrettirdiği Torres ve Gerrard videolarını... İspanyol boğasının inatçılığı kazandırdığı gol sonrası, daha bir emin oynamaya başladı Liverpool kendisinden.

"Her maçı böyle oynatsaydın be Benitez" hoca derken, yine Torres kaynaklı bir atakta kaptan kendini yerde buluverdi ceza sahasında... Panaltıyı atmadan önce blogtaki anket aklıma geldi "Takımlar maç öncesi penaltı çalıştırılmalı mı, yoksa çalıştırılmalı mı?" Bir de ikinci soru: Penaltıyı yaptıran oyuncu penaltı atar mı atmaz mı? Van der Saar'ı avlayan kaptan gol sevincini de armasını öperek kutladı ki sanki "Bazıları gibi doğduğum yere ihanet etmem" mesajı yolluyordu o sırada kameraların zoomladığı Manchester'lı 10 numaraya...İkinci devre geriye yaslanıp "kontra" yapma tatktiği vermişti Benitez hoca ki, bu Manchester'ın işini de kolaylaştırdı. Kırmızı şeytanlar akın akın Liverpool kalesine gelmekteydiler ki Tevez sağ olsun skora beraberlik gelmiyordu akan dakikalarla birlikte. Baktı Sir Alex Ferguson sahadakiler gol atamayacaklar yanında oturan Giggs, Berbatov ve Scholes'u oyuna aldı, hem de hiç golcü çıkarmadan... 5-10 sene önce olsaydı oynayamazdı bu kumarı ama Manchester'da yaptıkları sonrası böyle bir riske girdiği için kimse tek kelime dahi edemezdi Ferguson'a, etmedi de... Belki oynadığı kumar tutacaktı, "düşler tiyatrosunda" sahneye çıkma vakti Vidiç'te olmasaydı. Sırp topçu Gerrard'ı kaçırınca, güreşçi misali yere atıp, iki puan alırdı belki güreş hakemlerinden ama maçın hakeminden kırmızı görüverdi.

Aurelio çakmasaydı sol köşeye, Vidic'in yaptığı doğru bir hareket olarak yazılacaktı gazetelerde ertesi gün belki ama hem gol yemek hem de on kişi kalmayı kaldıramadı Manchester United... Maç 3-1 biter diye beklenirken, Dossena'nın deparı sonrası attığı harika gol Manchester taraftarının kabüsünu karabasana dönüştürüyordu. Aslında, fazla da değişik bir şey yapmadı Liverpool Sahne Oyuncuları, Manchester Düşler Tiyatrosunda, çarşamba gecesi sergiledikleri oyunun cumartesi seansını sergilediler sadece: Torres'le başladılar, Gerrard ile devam ettiler ve Dossena ile bitirdiler 4 gollü "Liverpool Harikalar Diyarında" adlı oyunlarını... Bir tek fazladan Aurelıo rol çaldı, Gerrard'tan önce davranarak serbest vuruşta... Bir de sahne köstümü pek başarlı değildi Liverpool'lu oyuncuların, kırmızıyı arzulardık görmek üzerlerinde...

"Real Madrid ve Manchester United'ı dört golle geçtikten sonra herkesi yenebileceğimizi düşünüyorum" demiş Benitez, ayıp etmiş. Biz düşünmüyorduk, biliyorduk bunu sezon başından beri sen şu rotasyon "dalgasını" başımıza sarmasaydın...

Man Utd: Van der Sar, O’Shea, Ferdinand, Vidic, Evra, Ronaldo, Carrick (Giggs 74), Anderson (Scholes 73), Park (Berbatov 74), Rooney, Tevez Yedekler: Foster, Nani, Evans, Fletcher.

Kırmızı Kart: Vidic (76).

Sarı Kart: Ferdinand, Van der Sar.

Gol: Ronaldo 23 pen.

Liverpool: Reina, Carragher, Skrtel, Hyypia, Aurelio, Mascherano, Lucas, Kuyt, Gerrard (El Zhar 90), Riera (Dossena 67), Torres (Babel 81). Yedekler: Cavalieri, Insua, Ngog, Arbeloa.

Sarı Kart: Carragher, Mascherano, Skrtel.

Gol: Torres 28, Gerrard 44 pen, Aurelio 77, Dossena 90.

Seyirci: 75,569

Hakem: Alan Wiley (Staffordshire)

2 yorum:

Volvox dedi ki...

Müthiş bir takım.
Biri bunları durdurabilir mi ki :)

gözbek dedi ki...

şampiyonlar liginde bir liverpool-barcelona eşleşmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Blog Widget by LinkWithin